HN: Najnovší návrh vás vydesí: To naozaj pôjdeme do penzie až v sedemdesiatke?


Od budúceho roka pôjdu do penzie ľudia vo veku 62 rokov a vyše 5 mesiacov. Ekonómovia prišli s hrôzostrašným scenárom. Podľa neho by sme mali pracovať minimálne do sedemdesiatky! Zlá správa pre Slovákov - odchod do penzie sa opäť vzďaľuje, robiť musia dlhšie. Ak máte po šesťdesiatke a rátate posledné mesiace do penzie, dôchodok sa vám zase vzdiali. Už od januára tohto roka vek odchodu na penziu predĺžil o 76 dní a na budúci rok  o ďalších 63 dní. Znamená to, že Slováci pôjdu do dôchodku až po dovŕšení veku 62 rokov a 139 dní, čo je necelých 5 mesiacov.  Zdá sa vám nemožné pracovať tak dlho? Experti majú na to jasný názor a ten vás zarazí!

Dvihnite hranicu na 70 rokov

Odborníci zo Svetového ekonomického fóra odporúčajú vyspelým krajinám zvýšiť do roku 2050 hranicu odchodu do dôchodku minimálne na 70 rokov. Vychádzajú z toho, že v tom čase sa ľudia budú bežne dožívať stovky a penzijné úspory im jednoducho nebudú stačiť na dôstojnú starobu. Riešením je odkladať si na penziu viac peňazí a posúvať dôchodkový vek. „Politici musia uvažovať nad tým, ako do pracovného trhu zapoja 75-ročných, dokonca aj 80-ročných ľudí,“ uvádza štúdia Budeme žiť do stovky - Ako si to dovoliť.

U nás to nehrozí. Zatiaľ

Naozaj u nás budú musieť pracovať aj osemdesiatnici? Slovenské ministerstvo práce to nevidí ako reálne. „Aj napriek zlepšujúcemu sa zdravotnému stavu a tým aj veku, ktorí sa dožívajú ľudia na Slovensku, má prirodzene každý svoje fyzické limity, ktoré neumožňujú v prípade väčšiny povolaní prácu do výrazne vyššieho veku, ako napríklad 70 rokov,“ upokojuje hovorca ministerstva Michal Stuška. 

Dlhšie žijeme aj pracujeme

Práca do 70 rokov nám teda nehrozí. Faktom je, že predlžovanie dôchodkového veku je naviazané na strednú dĺžku života. Čím dlhšie žijeme, tým dlhšie budeme musieť pracovať. Presné číslo sa určuje každý rok podľa údajov Štatistického úradu. Podľa vyjadrenia ministerstva ho nie je možné spoľahlivo predpovedať viac ako jeden rok dopredu. „V ďalších rokoch nebude dochádzať k tak výraznému zvyšovaniu veku dožitia,“ dodáva Stuška.  Znamená to, že dôchodkový vek by nemal rásť tak rýchlo ako teraz.

Sme skromnejší ako Briti 

Svetové ekonomické fórum vypočítalo, že seniorom vo Veľkej Británii už teraz chýba 6,2 biliónov libier, čo je v prepočte 7,1 bilióna eur. Toto horibilné číslom vyjadruje rozdiel medzi britskými úsporami na dôchodok a odporúčaným rozpočtom na život na penzii. A tu je háčik. Experti určili odporúčanú sumu na život dôchodcu ako 70% mzdy. Slovenskí seniori musia vyžiť z nižších penzií. Kým priemerná mzda sa vlani vyšplhala na 912 eur, priemerný starobný dôchodok  ku koncu minulého roka bol 417 eur. Je to teda 45 % mzdy.

Vernosť sa s nami vypláca

Vďaka vernostnému programu dostávajú naši klienti vždy viac - za každé zaplatené euro Vám pridelíme vernostné body, prostredníctvom ktorých môžete získať jednorázový finančný bonus alebo môžete body vymeniť za darčeky.
viac