Aktuálne informácie z finančných trhov


Vážení klienti,

prvý polrok 2020 bol z pohľadu finančných trhov najdivokejším, aký si vôbec všetci pamätáme. Nový vírus, ktorý sa od konca minulého roka začal šíriť z Číny, napádal nielen ľudí, ale i finančné trhy. Globálna ekonomická aktivita sa prepadla veľmi rýchlo a prudko nadol. Negatívne vyhliadky a obavy z budúceho vývoja ekonomiky a prerastania nákazy do celosvetovej pandémie  vyvolali paniku, ktorej rozmery boli doposiaľ nevídané a predčili aj historické turbulencie spred viac ako dekády, počas finančnej krízy. Dôležité ale je, že aj napriek väčšej panike na finančných trhoch, ako v roku 2008, nepoklesli finančné trhy na rovnaké minimá ako v minulom období, ba dokonca sa k týmto úrovniam ani len nepriblížili. Dôvod je možné hľadať i v skutočnosti, že  finančné trhy z dlhodobého hľadiska kontinuálne rastú, a aj po tak masívnom prepade, aký sme zaznamenali v tomto roku, bolo dno ešte stále „ na míle“ vzdialené od miním z roku 2009, a preto pre trhy neznamenajú bolestivú skazu. Dvojciferné výkyvy bývajú síce nepríjemnou, no z času na čas prirodzenou súčasťou vývoja na svetových burzových parketoch, a všetci si na ne pomaly začíname zvykať. Opäť iba potvrdzujú fakt, že dlhodobosť investovania je tak skutočne jedinou garanciou ziskovosti na finančných trhoch, a aj keď prídu nepredvídateľné okolnosti a prepady, vždy ide len o pohyby prechodné a zväčša krátkodobé.

Tento investičný prístup ešte viac podporili kroky centrálnych bánk, ktoré v posledných rokoch fungujú ako záchranná brzda pre finančné trhy a ich reakcie na aktuálnu pandémiu boli viac ako dostatočné. Masívne podporné opatrenia v objemoch niekoľko biliónov EUR a stimuly jednotlivých vlád pomohli zastabilizovať finančné trhy a dokonca vyvolali nákupnú horúčku, čo vo veľkej miere pomohlo čiastočne skorigovať väčšinu strát v rekordnom čase. Finančné trhy tak v posledných 4 mesiacoch zažili jazdu ako na horskej dráhe a víťazmi sa stali tí, čo nespanikárili a dokonca svoje investície v správnom čase pri nízkych úrovniach navýšili.       

Korektne kvantifikovať vplyv epidémie na finančné trhy nie je jednoduché, naviac, ak svetové hospodárstvo svoj boj s pandémiou ešte zďaleka nevyhralo a výhľad je aj napriek podporným krokom stále neistý. Škody, ktoré koronavírus napáchal bude ekonomika pociťovať pravdepodobne ešte dlho. Ale tak ako pri každej krízovej udalosti doteraz sa finančné trhy v budúcnosti opäť otrasú a v smerovaní nahor budú postupne znova prekonávať historické maximá.

VERNOSŤ SA S NAMI VYPLÁCA

Vďaka vernostnému programu dostávajú naši klienti vždy viac - za každé zaplatené euro Vám pridelíme vernostné body, prostredníctvom ktorých môžete získať jednorázový finančný bonus alebo môžete body vymeniť za darčeky.

viac