Výpisy z účtov za minulý rok od doplnkových dôchodkových spoločností väčšinu klientov nepotešia.
BRATISLAVA. Nepriaznivý vývoj na finančných trhoch v minulom roku poznačil aj zhodnotenie doplnkových dôchodkových fondov v treťom pilieri.
V najhorších číslach skončili tie príspevkové fondy, v ktorých majetku sú aj akciové investície. V mínuse však pre vlaňajšie historické prepady na akciových trhoch skončili aj mnohé podielové fondy a rovnako fondy v druhom pilieri, ktoré majú vo svojom majetku akciové investície.
Doplnkovým fondom sa však nedarilo príliš ani v roku 2007. Národná banka Slovenska vypočítala, že priemerný výnos príspevkových fondov vážený čistou hodnotou aktív dosiahol vlani iba jedno percento. Centrálna banka vo svojich pravidelných správach už dlhšie upozorňuje, že zo zhodnotenia doplnkových fondov výrazne uberá nielen vývoj na finančných trhoch, ale aj poplatková politika doplnkových dôchodkových spoločností (DDS). No je to zákon, ktorý im umožňuje účtovať si za správu aj tri percentá z čistej hodnoty majetku. Hovorkyňa NBS Jana Kováčová včera povedala, že o poplatkoch v súčasnosti diskutujú s ministerstvom práce. Potvrdilo to aj ministerstvo.
Koľko stojí zmena DDS
To, že DDS sa nemuseli so znižovaním poplatkov ponáhľať, im umožňovalo aj obmedzenie prestupov. Ak chce sporiteľ zmeniť DDS do troch rokov od uzatvorenia zmluvy, zaplatí za to päť percent zo svojho majetku. Pri zmene DDS po uplynutí troch rokov zaplatí jedno percento z hodnoty majetku. To sa nezmenilo ani januárovou novelou.
Prestupy sa na druhej strane uvoľnili tým, že sa predĺžila povinná lehota sporenia. Od 1. januára platí podmienka, že nárok na dávku až na výnimky vzniká po 10 rokoch sporenia a dovŕšení veku 55 rokov. Platí totiž, že DDS môže zmeniť len ten sporiteľ, ktorému ešte nevznikol nárok na niektorú z dávok. Predtým dávkové plány niektorých spoločností boli upravené tak, že klient mohol poberať časť dôchodku už po 12 mesiacoch sporenia.
Ministerstvo práce včera uviedlo, že v rámci najbližšej novely chce prestupy ešte viac zjednodušiť.
Výška príspevkov
Zákon neprikazuje občanovi, koľko si má prispievať do príspevkového fondu, ak sa rozhodne pre tretí pilier. Zamestnávateľovi určuje výšku príspevku len v prípade niektorých rizikových povolaní a pokiaľ ide o hráčov na dychové nástroje či tanečných umelcov. Zamestnávateľ im platí minimálne dve percentá z hrubej mzdy. Inak zamestnávateľ prispieva do systému svojmu pracovníkovi toľko, koľko tam vkladá aj zamestnanec.
Spravidla ide o príspevky dvakrát 500 korún.
Podľa daňového zákona sú pre zamestnávateľa odpočítateľnou položkou príspevky najviac do výšky šesť percent hrubej mzdy zamestnanca.
Doplnkové dôchodkové spoločnosti spravovali k 16. januára niečo cez 939 miliónov eur. K 30. júnu si v systéme sporilo okolo 855tisíc občanov.
Vystúpiť z tretieho piliera je nákladné. Ak sa tak niekto rozhodne, zaplatí sankciu 20 percent hodnoty svojho majetku.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |