Kedy začať sporiť na dôchodok ?

Kedy začať sporiť na dôchodok a ako si nastaviť mesačný príspevok ?

Skôr, než odpoviem na túto otázku, dovoľte na úvod krátku štatistiku a pár faktov. Z viacerých prieskumov, realizovaných za posledné 2 roky vyplýva, že Slováci si vo všeobecnosti odkladajú cca 8% zo svojich mesačných príjmov/ priemer EÚ je 10% , a to nespomínam fakt, že ide o inú výšku priemerného platu/. Prioritou pre väčšinu z nás je vytváranie finančnej rezervy, ktorá sa nám zíde v prípade nečakaných výdavkov. Za nimi nasleduje sporenie na  kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti a prípadné väčšie nákupy. Až za týmito cieľmi sa ako ďalší zámer objavuje sporenie na dôchodok. Často však zostáva iba v rovine plánu...

Zabúdame na to, že pravidelné sporenie je jedným zo základných predpokladov toho, aby sme sa na budúci dôchodok „poctivo a zodpovedne“ pripravili. V žiadnom prípade nechcem moralizovať, ani poučovať. Z vlastných skúsenosti viem, že mladí ľudia mávajú úplne iné priority a dôchodkový vek je pre nich na míle vzdialený, rovnako ako predstava, že by v čase, keď riešia vlastné bývanie, zakladajú si rodinu, chcú cestovať a trocha si „užiť“, mali ešte odkladať niečo aj na dôchodok, ktorý je v nedohľadne. Paradoxom pritom je, že pri sporení na dôchodok zohráva podstatnú úlohu práve čas, a to aj v prípade, že Vaše počiatočné investície do dôchodku nebudú nijak extra vysoké a zaťažujúce.  Najlepšie teda urobíme, ak so sporením na dôchodok začneme čo najskôr, ideálne hneď potom, ako si nájdeme prvé stabilné zamestnanie. Dĺžka sporenia je totiž dôležitá nielen preto, že  si za dlhý čas našetríme oveľa viac, ale tiež preto, že keď začneme peniaze odkladať skoro, pozitívne ovplyvníme aj ich zhodnocovanie, a to aj vďaka zloženému úročeniu. V prípade sporenia na dôchodok funguje zložené úročenie dokonale. Dôkazom je aj nasledujúci príklad.

Ak si na dôchodok chceme nasporiť napr. 100 000 € a začneme sporiť vo veku 25 rokov, postačí mesačne odkladať 50 € (to už je suma spolu s príspevkom zamestnávateľa) yes

Ak budeme takto sporiť do veku 65 rokov v skutočnosti reálne vložíme 24 000 €. O zvyšok sa postarajú úroky. /v tomto príklade počítame s priemerným zhodnotením cca 6% ročne/.

Ak ale do systému vstúpime vo veku 45 rokov, na rovnakú výslednú sumu už potrebujeme mesačne odkladať 220 €. Reálne tak zaplatíme 52 8000 € a úroky už netvoria ani celú polovicu.

Aj tento zjednodušený výpočet jasne ukazuje, aký dôležitý je pri investovaní a tvorbe dlhodobých aktív na dôchodok čas. Neoplatí sa  spoliehať na to, že začnem síce neskôr, ale vkladať budem o to vyššiu sumu. Peniaze už nebudú mať toľko času na zhodnotenie a vo vyššom veku už sa neodporúča ani sporiť v rizikovejších fondoch, ktoré Vám vyššie zhodnotenie dokážu zabezpečiť. Odporúčanie je preto jednoznačné: začať sporiť na dôchodok je potrebné čo najskôr, aj keď s nižšou sumou. Samozrejme, suma o ktorej hovoríme je tiež dôležitá. Ak si odkladáme mesačne 5 €, ťažko môžeme mať nejaké „zázračné“ očakávania. Ukazuje sa, že takou celkom „rozumnou“ sumou na úvod je aspoň 15 € mesačne. Ak klient má nárok na daňovú úľavu, využije pri tejto sume jej plnú výšku, a to je ďalšia veľká výhoda, o ktorej sme už písali. Ak máme možnosť odkladať si viac, o to lepšie! Keď už spomíname nastavenie príspevkov, rada by som zdôraznila, že príspevok si môžeme nastaviť nielen pevnou sumou, ale aj percentuálne. To znamená, že ak máme hrubú mzdu napr. 1 000 € a nastavíme si príspevok vo výške 2%, bude to mesačne 20 €. Percentuálne nastavenie príspevku je veľmi výhodne, nakoľko automaticky kopíruje náš príjem, vrátane valorizácie, prípadne odmien a pod. Príspevok sa nám teda upravuje automaticky a klient má o starosť menej. Akákoľvek zmena príspevku je veľmi jednoduchá, bezplatná a neobmedzená. Stačí, ak zamestnanec zájde na mzdové oddelenie a vyplní tlačivo Zmena výšky príspevku. Zamestnávateľ tlačivo potvrdí a odošle do spoločnosti STABILITA. Tlačivo je dostupné aj na našej webovej stránke v časti Tlačivá.

VERNOSŤ SA S NAMI VYPLÁCA

Vďaka vernostnému programu dostávajú naši klienti vždy viac - za každé zaplatené euro Vám pridelíme vernostné body, prostredníctvom ktorých môžete získať jednorázový finančný bonus alebo môžete body vymeniť za darčeky.

viac

STABILITA oslavuje 25 rokov, ale darčeky môžete vyhrať práve vy!

Stačí len vyplniť nasledujúce údaje a hneď zistíte, či ste vyhrali jednu z 25 zaujímavých cien.
SÚŤAŽNÝ KÓD (POVINNÉ)
Opíšte 8 miestny výherný kód z balenia vitamínov, uvedený v bielom poli
ČISLO ÚČASTNICKEJ ZMLUVY - 9 MIESTNY KÓD (POVINNÉ)
Tu vpíšte 9 miestne číslo Vašej účastníckej zmluvy z DDS STABILITA
MENO A PRIEZVISKO (POVINNÉ)
TELEFONICKÝ KONTAKT
E-MAIL (POVINNÉ)
Tu zadajte Vašu e-mailovú adresu
Súhlasím s pravidlami súťaže
Súhlasím so spracovaním osobných údajov

Odoslaním vyplneného súťažného formulára dáva účastník súťaže Vyhlasovateľovi súťaže (STABILITA, d.d.s., a.s.) svoj súhlas so spracovaním osobných údajov v rozsahu meno a priezvisko, e-mailová adresa, číslo účastníckej zmluvy, telefónne číslo na účely realizácie tejto súťaže, vyhodnotenie, identifikáciu výhercov a ich kontaktovanie, a to na obdobie do 30.6.2023. Úplné pravidlá súťaže „Hraj a vyhraj” sú po dobu trvania súťaže zverejnené v elektronickej podobe na stránke www.stabilita.sk a zároveň sú uložené v písomnej podobe na adrese vyhlasovateľa súťaže.

Prebieha žrebovanie, prosím počkajte...

Gratulujeme, vyhrali ste!

Viac informácií Vam zašleme na zadanú e-mailovú adresu.
 
 

Ľutujeme, možno nabudúce.

Vaša registrácia je automaticky zaradená do záverečného žrebovania o 3 dovolenkové poukazy v hodnote 2 000 € od CK SATUR. Žrebujeme 3.1.2023.

Ľutujeme, tento kód už bol raz zadaný.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.

Ľutujeme, ale tento kód neexistuje.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.