Investovanie v čase neistoty: Čo robiť?

Investovanie a zhodnotenie financií bolo posledné dva roky pomerne náročné. Na trh najprv negatívne vplývalo rozšírenie koronavírusu. Keď to ale vyzeralo tak, že sa všetko vráti do normálu, prišla ďalšia rana vo forme vojny na Ukrajine. Hodnota jednotlivých finančných inštrumentov klesá a investori premýšľajú, čo robiť. Ak ste do niečoho investovali a neviete, ako sa zachovať, máme pre vás zopár tipov.

Nepodliehajte panike

To najhoršie, čo môžete urobiť, je podľahnúť panike a rozhodovať s horúcou hlavou. Nepremyslené predanie akcie alebo vytiahnutie financií z fondov môže spôsobiť, že zbytočne prídete o stovky až tisícky eur.

Namiesto toho zachovajte pokoj a zvážte všetky možnosti, ktoré máte. Ak by ste náhodou finančnej oblasti nerozumeli, porozmýšľajte nad odborným poradenstvom. Finančný špecialista má odhad, ako sa bude situácia vyvíjať a čo môžu nasledujúce týždne či mesiace priniesť.

Pri investovaní vychádzajte aj z histórie. Súčasné prepady trhov spôsobila najmä kombinácia koronavírusu a vojny. Začiatok konfliktu a jeho pretrvávanie následne vedie k:
●      „ožitiu” trhu
●      opätovnému rastu hodnoty finančných inštrumentov a ich stabilite

Vedeli ste, že …

… fenomén, pri ktorom dochádza k prepadom trhov pred vojnou a následne k ich obnove, sa nazýva „puzzle vojna”? S týmto názvom prišiel Švajčiarsky finančný inštitút.

Nič nepredávajte

Väčšina investorov má tendenciu začať jednotlivé finančné inštrumenty predávať, a to aj pod cenu. Boja sa, že by akcie, fondy alebo cenné papiere mohli stratiť ešte viac na hodnote.

Aj v tomto prípade je dobré pozrieť sa do histórie a na fungovanie trhu. Neistota a strach, ktoré vyplývajú z vojnovej situácie, sú prirodzeným javom. Spôsobujú, že hodnoty klesajú. Po tom, ako však konflikt nejaký čas trvá, sa stanú dve veci:

●      ľudia sa pomaly vracajú do bežného života
●      trh získava svoju predchádzajúcu stabilnejšiu podobu

Hodnoty niektorých finančných inštrumentov sa môžu dokonca zvýšiť, vďaka čomu investori dokážu zarobiť oveľa viac ako pred konfliktom. Namiesto toho, aby ste akcie, fondy alebo čokoľvek iné predali pod cenu len z dôvodu strachu, počkajte. Buďte trpezliví a uvidíte, že hodnota vašej investície znova porastie.

Nebojte sa investovať aj naďalej

Investovanie je pre mnohých ľudí v čase neistoty tabu. Väčšina menších investorov je rada, že pred vojnou nezainvestovala, pretože sa bojí, že by prišla aj o ďalšie financie. Pravdou ale je, že investovanie počas takéhoto obdobia nemusí byť zlým riešením, a to najmä v situácii, v akej sme dnes, pretože inflácia neustále rastie a peniaze na bežných účtoch strácajú hodnotu.

Ak máte nastavenú nejakú investičnú stratégiu, pokračujte v nej. Rozširujte svoje investičné portfólio a vložte peniaze do ďalších instrumentov. Každý krok si ale dobre premyslite a prehodnoťte ho s odborníkom. Vyhnite sa investovaniu na vlastnú päsť, a to najmä v prípade, keď nemáte veľa skúseností vo finančnej sfére.

Kľúčom k úspechu je diverzifikácia portfólia. Toto pravidlo však platí aj v istejších časoch. Tým, že investujete do rôznych spoločností alebo viacerých typov inštrumentov, máte väčšiu istotu, že keď sa jednej oblasti nedarí, neprídete o všetky peniaze.

Doprajte celej situácii dostatok času

Pri investovaní robia niektorí investori chybu v tom, že čakajú výsledky v krátkom čase. Bohužiaľ, investovanie takto nefunguje. Ak chcete krátkodobý zárobok, musíte začať s finančnými inštrumentmi obchodovať, čo však so sebou prináša oveľa väčšie riziko. Na to, aby ste tak mohli urobiť, potrebujete veľa praxe a dostatok času na sledovanie svetového diania.

V súčasnej dobe si môžete všimnúť, ako vaše investície strácajú zo dňa na deň hodnotu. Keď ale počkáte, uvidíte, že hodnota sa vráti späť, prípadne bude vyššia. Investíciám však dajte niekoľko mesiacov či dokonca rokov, aby nabrali to, čo stratili. Nie iba zopár dní, po ktorých ich predáte.

Základom je opatrnosť

Pri investovaní počas vojny alebo „bežného” stabilnejšieho obdobia je základom opatrnosť. Jednotlivé kroky, ktoré podniknete pri práci so svojimi financiami, si musíte vždy dobre premyslieť. Keď si nie ste v niečom istí, obráťte sa radšej na profesionála, ktorý vám poradí, čo robiť. Vojnová situácia prináša so sebou viacero negatív, no ak počkáte, môžete ju využiť vo svoj prospech.

zdroj: finax.eu | cnbc.com

VERNOSŤ SA S NAMI VYPLÁCA

Vďaka vernostnému programu dostávajú naši klienti vždy viac - za každé zaplatené euro Vám pridelíme vernostné body, prostredníctvom ktorých môžete získať jednorázový finančný bonus alebo môžete body vymeniť za darčeky.

viac

STABILITA oslavuje 25 rokov, ale darčeky môžete vyhrať práve vy!

Stačí len vyplniť nasledujúce údaje a hneď zistíte, či ste vyhrali jednu z 25 zaujímavých cien.
SÚŤAŽNÝ KÓD (POVINNÉ)
Opíšte 8 miestny výherný kód z balenia vitamínov, uvedený v bielom poli
ČISLO ÚČASTNICKEJ ZMLUVY - 9 MIESTNY KÓD (POVINNÉ)
Tu vpíšte 9 miestne číslo Vašej účastníckej zmluvy z DDS STABILITA
MENO A PRIEZVISKO (POVINNÉ)
TELEFONICKÝ KONTAKT
E-MAIL (POVINNÉ)
Tu zadajte Vašu e-mailovú adresu
Súhlasím s pravidlami súťaže
Súhlasím so spracovaním osobných údajov

Odoslaním vyplneného súťažného formulára dáva účastník súťaže Vyhlasovateľovi súťaže (STABILITA, d.d.s., a.s.) svoj súhlas so spracovaním osobných údajov v rozsahu meno a priezvisko, e-mailová adresa, číslo účastníckej zmluvy, telefónne číslo na účely realizácie tejto súťaže, vyhodnotenie, identifikáciu výhercov a ich kontaktovanie, a to na obdobie do 30.6.2023. Úplné pravidlá súťaže „Hraj a vyhraj” sú po dobu trvania súťaže zverejnené v elektronickej podobe na stránke www.stabilita.sk a zároveň sú uložené v písomnej podobe na adrese vyhlasovateľa súťaže.

Prebieha žrebovanie, prosím počkajte...

Gratulujeme, vyhrali ste!

Viac informácií Vam zašleme na zadanú e-mailovú adresu.
 
 

Ľutujeme, možno nabudúce.

Vaša registrácia je automaticky zaradené do záverečného žrebovania o 3 dovolenkové poukazy v hodnote 2 000 € od CK SATUR. Žrebujeme 3.1.2023.

Ľutujeme, tento kód už bol raz zadaný.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.

Ľutujeme, ale tento kód neexistuje.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.