Dvojciferné poklesy sú na akciových trhoch bežné

Ak veríte svojej investičnej stratégii a aktívam v portfóliu, nie je dôvod to meniť ani v turbulentných časoch, hovorí Martin Krištoff, analytik HABERL Wealth Management. Vo väčšine prípadov totiž investori po sérii výpredajov a následnom odpredaji nakúpia aktíva, buď za drahšie alebo vôbec. Z pohľadu dlhšieho časového horizontu to pritom môže predstavovať nie malú sumu.

Momentálna situácia na finančnom trhu je zložitá. Ktoré faktory majú na dianie vplyv?

Geopolitické napätie vo východnej Európe a jeho vplyv na globálnu ekonomiku, najmä v Európe, pokračuje. Globálna inflácia naďalej dosahuje rekordné úrovne, a preto sprísňovanie politík jednotlivých centrálnych bánk a vlád pokračuje. Podniky sa naďalej stretávajú s problémami v dodávateľských reťazcoch a nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Aj keď si svet zvykol na život s pandémiou, naďalej ovplyvňuje životy a spotrebiteľské výdavky. Pandémia môže byť tiež jedným z dôležitých dôvodov rastúceho napätia na globálnom trhu práce. Zvyšujúce sa úrovne dlhu vo veľkých ekonomikách v kombinácii s rastúcimi úrokovými sadzbami už viedli k selektívnemu zvýšeniu výnosov dlhopisov, čo následne sťažuje refinancovanie. Tieto problémy a ich následky sa už prejavili poklesom na finančných trhoch v prvom kvartáli 2022.

Za aký dlhý čas sa trhy bežne vracajú na pôvodnú úroveň?

V časoch zvýšenej volatility a niekoľko-denných alebo týždenných poklesoch, prirodzená otázka v mysliach investorov znie: „Kedy to skončí?“ Na túto otázku však neexistuje jednoznačná odpoveď. Existuje však pomerne veľa historických údajov, ktoré môžu poskytnúť určitý obraz.

Od začiatku roku 1950 došlo v indexe S&P 500 k 39 oficiálnym korekciám. Priemerná korekcia akciového trhu trvá šesť mesiacov, kým nájde dno. Aktuálne sme takmer v polovici roka 2022 a od roku 1950 S&P 500 zaznamenal 39. korekciu o viac ako 10 percent, čo znamená, že dvojciferný pokles je každého 1,85 roka.

Takáto štatistika nie je samozrejme smerodajná, no ukazuje nám, že dvojciferné poklesy sú na akciových trhoch bežné. 24 z 38 dvojciferných poklesov (ak nepočítame ten aktuálny) našlo svoje minimá približne za 3,5 mesiaca. S&P 500 za 72 rokov mal priemernú dĺžka korekcie približne šesť mesiacov.

VIAC v ČLÁNKU prevzatého z HN

VERNOSŤ SA S NAMI VYPLÁCA

Vďaka vernostnému programu dostávajú naši klienti vždy viac - za každé zaplatené euro Vám pridelíme vernostné body, prostredníctvom ktorých môžete získať jednorázový finančný bonus alebo môžete body vymeniť za darčeky.

viac

STABILITA oslavuje 25 rokov, ale darčeky môžete vyhrať práve vy!

Stačí len vyplniť nasledujúce údaje a hneď zistíte, či ste vyhrali jednu z 25 zaujímavých cien.
SÚŤAŽNÝ KÓD (POVINNÉ)
Opíšte 8 miestny výherný kód z balenia vitamínov, uvedený v bielom poli
ČISLO ÚČASTNICKEJ ZMLUVY - 9 MIESTNY KÓD (POVINNÉ)
Tu vpíšte 9 miestne číslo Vašej účastníckej zmluvy z DDS STABILITA
MENO A PRIEZVISKO (POVINNÉ)
TELEFONICKÝ KONTAKT
E-MAIL (POVINNÉ)
Tu zadajte Vašu e-mailovú adresu
Súhlasím s pravidlami súťaže
Súhlasím so spracovaním osobných údajov

Odoslaním vyplneného súťažného formulára dáva účastník súťaže Vyhlasovateľovi súťaže (STABILITA, d.d.s., a.s.) svoj súhlas so spracovaním osobných údajov v rozsahu meno a priezvisko, e-mailová adresa, číslo účastníckej zmluvy, telefónne číslo na účely realizácie tejto súťaže, vyhodnotenie, identifikáciu výhercov a ich kontaktovanie, a to na obdobie do 30.6.2023. Úplné pravidlá súťaže „Hraj a vyhraj” sú po dobu trvania súťaže zverejnené v elektronickej podobe na stránke www.stabilita.sk a zároveň sú uložené v písomnej podobe na adrese vyhlasovateľa súťaže.

Prebieha žrebovanie, prosím počkajte...

Gratulujeme, vyhrali ste!

Viac informácií Vam zašleme na zadanú e-mailovú adresu.
 
 

Ľutujeme, možno nabudúce.

Vaša registrácia je automaticky zaradené do záverečného žrebovania o 3 dovolenkové poukazy v hodnote 2 000 € od CK SATUR. Žrebujeme 3.1.2023.

Ľutujeme, tento kód už bol raz zadaný.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.

Ľutujeme, ale tento kód neexistuje.

Pre viac informácií nás prosím kontaktuje TU.