Vážení klienti, v posledných dňoch sa stále častejšie obraciate na všetky naše pracoviská s množstvom otázok, ktoré súvisia s Vašou účasťou na doplnkovom dôchodkovom sporení v spoločnosti STABILITA, d.d.s., a.s. .
Je pravdou, že väčšina týchto otázok priamo súvisí so zasielaním výpisov z Vašich osobných účtov, ktoré sa v dôsledku záporného zhodnotenia v uplynulom roku prechodne znížili, avšak okruh otázok je oveľa širší.
V tejto rubrike Vám preto prinášame odpovede na najčastejšie kladené otázky. Ak ste medzi nimi nenašli odpoveď práve na tú Vašu , kontaktujte nás prosím písomne na e-mailovej adrese: marketing@stabilita.sk
1. Ako sa orientovať vo výpise z osobného účtu?
Doplnkové dôchodkové sporenie bolo zo zákona od roku 2009 transformované na investovanie vo fondoch. Aká je hodnota na osobnom účte závisí od dvoch parametrov – od počtu dôchodkových jednotiek (DJ) a od hodnoty dôchodkovej jednotky.
Za každý príspevok, ktorý bol pripísaný na osobný účet účastníka, sa v deň jeho pripísania nakúpi istý počet dôchodkových jednotiek. Koľko DJ pribudne pri každom obrate je uvedené v stĺpci „Počet DJ“, a v položke „Počet DJ spolu“ je uvedená celková suma DJ k danému dátumu. Každým pripísaným príspevkom rastie celková suma DJ.
Na výpise z osobného účtu je uvedená prvá tabuľka, ktorá informuje o počiatočnom stave k 1.1.2015. Ak porovnáme údaje z predchádzajúceho výpisu (za rok 2014) zistíme, že konečný stav k 31.12.2014 a počiatočný stav k 1.1.2015 nie je totožný. Pri rovnakom počte DJ je rozdielna „Suma v €“. Čím to je? Aktuálnou hodnotou DJ, ktorá sa mení každý deň a teda 31.12.2014 bola iná ako 1.1.2015.
Konečný stav na osobnom účte (posledná tabuľka na výpise) je hodnota získaná vynásobením celkového počtu DJ a aktuálnej hodnoty DJ platnej pre 31.12.2015. Je teda zrejmé, že výsledná hodnota osobného účtu nie je suma, ktorú dostaneme pripočítaním príspevkov zaplatených v roku 2015 k počiatočnému stavu zo dňa 1.1.2015.
2. Prečo mi nesúhlasí stav na účte?
Rozdiel, na ktorý poukazujú niektorí účastníci, vzniká použitím nesprávnej metodiky výpočtu. Účastníci sčítajú počiatočný stav účtu k 1.1.2015 a príspevky, ktoré zaplatili v priebehu kalendárneho roka 2015, spolu s výnosom, ktorý bol dosiahnutý za celú dobu účasti.
Výsledok v taktom prípade samozrejme nekorešponduje s výsledným stavom na účte. Chybné na tejto metodike je to, že v počiatočnom stave k 1.1.2015 je už započítaná aj časť výnosu z predošlého obdobia. Čiže výnos by bol pri vyššie popísanom postupe pripočítaný dva krát (bez ohľadu na to, či je kladný alebo záporný).
Správne metodiky sú nasledovné:
aktuálna hodnota účtu = príspevky účastníka od začiatku sporenia + príspevky zamestnávateľa od začiatku sporenia + čistý výnos od začiatku sporenia - vyplatené dávky ( sumarizačná tabuľka za celé obdobie účasti)
alebo ako už bolo uvedené vyššie:
aktuálna hodnota účtu = počet dôchodkových jednotiek X aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky
3. Na výpise uvádzate sumárnu tabuľku sporenia za celé obdobie. Ako je možné, že mám v kolónke „čistý výnos za celé obdobie“ zápornú hodnotu?
Pred tromi rokmi sme do štruktúry výpisu zaradili okrem povinných položiek (presne vymedzených zákonom) aj túto jednoduchú prehľadnú tabuľku. Už jediným pohľadom je každý účastník schopný vyhodnotiť efektivitu celého svojho sporenia. Vidí, koľko si na budúci dôchodok nasporil on sám, akou čiastkou mu prispel jeho zamestnávateľ a tiež, ako za celé obdobie zhodnotila jeho úspory STABILITA. U časti účastníkov, ktorí majú zmluvu uzatvorenú zatiaľ krátko (2-3 roky a ich kontá sú zatiaľ nízke) je možné, že prechodná strata z minulého roka „pohltila“ doteraz pripísané výnosy a dotkla sa aj ich samotných vkladov.
Tak, ako sa dosiahnutými výnosmi zhodnocuje celé konto (nie iba príspevky vložené v danom kalendárnom roku), tak sa aj dosiahnutá strata vzťahuje na celé konto sporiteľa. U účastníkov, ktorí si u nás sporia dlhšie, sa táto situácia nevyskytuje. Prepad zaznamenaný uplynulý rok im v konečnom dôsledku „ubral“ z doteraz pripísaných výnosov, ale samotných vkladov sa v celkovej bilancii nedotkol. Ešte spomenieme aj skupinu účastníkov, ktorá napriek zápornému zhodnoteniu v minulom roku skončila so ziskom. Sporiteľom, ktorí uzatvárali zmluvu v čase najväčších prepadov (letné mesiace 2015, keď bola hodnota dôchodkovej jednotky historicky najnižšia), sa ich kontá dokonca zhodnotili (hodnota DDJ postupne rástla).
4. Čo je to doplnková dôchodková jednotka (DJ) a prečo je dôležitá?
Doplnková dôchodková jednotka predstavujú podiel účastníka alebo poberateľa dávky na majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde, a to už po zohľadnení výnosov i poplatkov. Účastníka zaujíma počet DDJ na osobnom účte a hodnota jednej DJ vyjadrená v eurách. Počet DDJ môže mať každý účastník iný a môže sa o ňom dozvedieť napríklad z aktuálneho výpisu zo svojho osobného účtu. Hodnota DJ je pre všetkých účastníkov alebo poberateľov v danom fonde rovnaká. Aktuálnu hodnotu DJ zverejňuje DDS každý deň na svojej webovej stránke alebo raz týždenne v celoštátnom tlačenom periodiku. Rozdiel dvoch hodnôt DJ za rôzne dni vyjadruje absolútny nárast alebo pokles čistého zhodnotenia vo fonde na jednu DJ.
Princíp sporenia v III. pilieri spočíva v tom, že za Vaše príspevky (účastnícke aj zamestnávateľské) si pravidelne nakupujete dôchodkové jednotky. Počet nakúpených dôchodkových jednotiek záleží od konkrétnej hodnoty DJ, ktorá sa vypočítava každý pracovný deň. Hodnota DJ je teda každý deň iná a priamo úmerne s ňou sa mení každý deň aj hodnota Vášho účtu, a to bez ohľadu na fakt, že na Váš účet zasielate príspevky spravidla len raz mesačne.
Uvedieme jednoduchý príklad: ak hodnota dôchodkovej jednotky je napr. 1, za príspevok vo výške 100 € získate 100 jednotiek. Ak však hodnota jednotky klesne na 0,5 - za rovnaký príspevok nakúpite až 200 dôchodkových jednotiek. Ak finančné trhy rastú, hodnota dôchodkovej jednotky rastie tiež. Naopak, ak trhy klesajú, klesá aj hodnota DDJ. Vtedy za rovnaký príspevok nakúpite viac jednotiek. Preto je obdobie, keď hodnota DJ klesá, najlepším obdobím na nákup DJ ! A naopak, najlepším obdobím pre ukončenie sporenia je obdobie, keď hodnota DJ rastie a s ňou rastie aj stav na účte klienta.
5. V posledných rokoch dosahuje STABILITA stále nižšie výnosy. Prečo?
Sme si vedomí, že podnetom k tejto často kladenej otázke sú výsledky, ktoré STABILITA dosiahla v uplynulom roku. Pravdou je, že v roku 2015 skončili všetky naše fondy v záporných číslach (situáciu na finančných trhoch a hlavné faktory, ktoré ovplyvnili výsledky fondov v v roku 2015 sme podrobne analyzovali aj v aktuálnom SPRAVODAJCOVI, ktorý je dostupný na našej internetovej stránke
http://www.stabilita.sk/media/object/2876/spravodajca_a4_2016_final.pdf
Výkonnosť fondov nemožno ale posudzovať podľa jedného roka. Sporenie má dlhodobý charakter. Počas tejto doby sa finančné trhy pod množstvom vplyvov a faktorov menia. Dochádza k striedaniu obdobia rastov a poklesov a je fakt, že od veľkej finančnej krízy sú tieto výkyvy častejšie aj „búrlivejšie“.
Ak však chceme byť korektní a hodnotiť efekt sporenia v III. pilieri čo najobjektívnejšie, potrebujeme sa pozrieť na podstatne dlhšie časové obdobie. Aktuálna priemerná dĺžka účasti našich klientov v systéme je približne 7 rokov, je preto logické a korektné pozrieť sa bližšie práve na takéto obdobie.
V rokoch 2009 – 2015 zaznamenala STABILITA 3 krát záporné zhodnotenie (-2,8% ,-0,2% a
-4,4% v minulom roku). Za rovnaké obdobie však zaznamenala 3 krát najvyšší výnos v rámci všetkých doplnkových dôchodkových spoločností (8,6%, 3,21% a 11,2% - čo boli výnosy dva až štyrikrát vyššie, než zaznamenala konkurencia). Ak vezmeme do úvahy celé obdobie pôsobenia spoločnosti (od r.1997), je priemerný výnos vo výške 4,33% ročne stále najvyšším v tomto segmente.
6. Chcel by som si uplatniť daňovú úľavu za rok 2015. Čo k tomu potrebujem?
V prvom rade je potrebné s istotou vedieť, či na daňovú úľavu máte nárok. Príslušné ustanovenie zákona je v tomto smere veľmi komplikované a viaže tento nárok na množstvo podmienok, ktoré klient niekedy ani sám nedokáže posúdiť. Zjednodušene povedané, nárok na uplatnenie daňovej úľavy má iba ten sporiteľ, ktorý uzatvoril takú účastnícku zmluvu, ktorej súčasťou nie je Dávkový plán (t.j. na zadnej strane Vašej zmluvy nie je uvedený Dávkový plán; automaticky to platí pre zmluvy uzatvorené v roku 2014 a 2015). Súčasťou všetkých zmlúv, ktoré boli uzatvorené pred rokom 2014 je Dávkový plán a klienti s týmito zmluvami si môžu daňovú úľavu uplatniť len v prípade, že najneskôr do 31.12.2015 podpísali Dodatok, ktorým sa tohto Dávkového plánu vzdali. Ak tak neurobili, nárok na zníženie základu dane nemajú. Je tiež dôležité posúdiť, či má sporiteľ uzatvorenú len jednu zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení alebo viac zmlúv. Ak ste v minulosti už mali uzatvorenú zmluvu, z ktorej ešte doteraz poberáte dávky a súčasne máte uzatvorenú novú zmluvu, na ktorú si aktuálne sporíte – nárok na daňovú úľavu nemáte. Nárok na daňovú úľavu nemáte ani v prípade, že Vám bola vyplatená dávka Predčasný výber. Ak chcete mať istotu, že si daňovú úľavu uplatňujete oprávnene, kontaktujte, prosím, príslušné pracovisko našej spoločnosti alebo zatelefonujte na našu bezplatnú infolinku.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |